Pozor na přípravky bez atestů
Dalším stupínkem k úspěchu je výběr správných a především kvalitních přípravků bazénové chemie. Na českém trhu se ale bohužel stále objevují produkty, které nemají potřebná zdravotní a hygienická osvědčení a rozhodně jim nelze věřit. Současně odborníci varují i před podomácku vyrobenými sloučeninami, které občas podle „zaručených“ receptur občas vyvíjejí různí amatérští alchymisté. Výsledkem může být nejen zkažená voda a poměrně vysoké náklady za její výměnu, ale například i nepříjemná kožní reakce nebo zánět spojivek. O vyšisovaných plavkách ani nemluvě.
Sázkou na jistotu jsou proto profesionálně vyráběné a léty ověřené značkové bazénové řady kvalitních přípravků, které nabízejí komplexní a na sebe navazující péči - a mají i všechny potřebné zdravotní a hygienické atesty.
Péče o vodu není žádná věda
Možná někoho překvapí, že pro zajištění čisté vody v bazénu je zapotřebí ucelená řada na sebe navazujících přípravků. Základ úspěchu je totiž v tom, že si vodu připravíte, aby reagovala tak, jak potřebujete. Se správně zvolenými pomocníky to není nic těžkého a péči o vodu v bazénu zvládne kdokoli. Jen musíte mít na paměti několik následujících bodů. Neustále je třeba udržovat hodnotu pH na hodnotách 7,0 až 7,4 a tvrdost vody pod 18°N. Pravidelně měřte testerem obsah chloru ve vodě a hlídejte jeho množství mezi 0,3 až 0,5mg/l. Preventivně používejte přípravky proti tvorbě řas. Kontrolujte čistotu náplně pískového filtru i předřadných košíčků a čisté udržujte i stěny a dno bazénu.
I když se na první pohled může zdát péče o bazénovou vodu složitá, není to tak strašné. Pokud budete naše rady dodržovat pravidelně, stane se z ní rutina, která nezabere více než 15 minut týdně. A na vás pak už čeká jen příjemné koupání v průzračně čisté vodě.
Jak chránit bazénovou vodu v sezóně?
Každý týden
- alespoň jednou týdně měříme hodnoty pH pomocí kapkového testeru a odchylky
upravujeme
- kontrolujeme koncentraci volného chlóru
- likvidujeme zárodky bakterii
- sledujeme tvrdost vody a případně ji upravujeme
- preventivně zamezujeme tvorbě řas
- po celou sezónu dezinfikujeme vodu chlórovými tabletami
- pravidelně vodu projasňujeme flokulantem
- pravidelně filtrujeme pískovou filtrací
- zbavujte vodu hrubých nečistot bazénovým vysavačem a síťkami
Co dělat, když je voda kalná?
To se někdy stává po zimě, ale i během léta. Náprava je jednoduchá:
- do vody vmícháme flokulant, který kal srazí do chuchvalců
- filtrujeme dokud není voda zase jasná
Co dělat, když voda zezelená?
Taková situace může nastat, jestliže zanedbáme pravidelnou a preventivní péči o vodu. Pak tedy:
- vmícháme rychle účinkující chlórový přípravek, který zajistí bleskovou dezinfekci vody a likvidaci přemnožených řas a virů
- přidáme flokulant na sražení nečistot
- filtrujeme dokud voda zase není průzračná
Křišťálově čistou vodu v bazénu zaručí jen kvalitní přípravky, které mají veškeré zdravotní a hygienické atesty a navíc jsou i za příznivou cenu.
Spolu s kvalitní bazénovou chemií vám čistou vodu v bazénu pomůže udržet i bazénový vysavač nečistot. Nejpopulárnější je poloautomatický vysavač Kontiki 2, který se dá koupit už již za 3 990 korun. Užitečné jsou také různé síťky na sběr nečistot z hladiny bazénu.
Zdroj a foto: Mountfield, www.LepeBydlet.cz
Čištění a chemie
Bazénová chemie

Jak ochránit vodu v bazénu. Každý, kdo si na zahradu pořizujete bazén, se v něm logicky chce koupat co možná nejčastěji a nejdéle. To je ovšem možné jen za předpokladu, že je v něm voda neustále křišťálově čistá.
Aby taková skutečně byla, je samozřejmě nezbytné mít bazén vybavený kvalitní pískovou filtrací s odpovídajícím výkonem. Tedy takovou, která i při zapojení veškerého příslušenství (solárního ohřevu, vysavače nečistot apod.) a třeba i při mírném znečištění pískové náplně, dokáže v plné sezóně přefiltrovat celý objem bazénu i několikrát za den. Bez takové filtrace zajistit čistou vodu jednoduše nelze.
Chtěla jsem se jen zeptat, na http://homezin.cz/media/jak-vycistit-vodu-v-bazenu jsem se dočetla, že pro čištění vody lze používat i běžné Savo universal, je to pravda? Bylo by to fajn, protože stojí jen pár korun.
Petr Holásek (15.5.2014 11:50)
Souhlasím, že chemie bez atestu (bezpečnostního listu) je hazard se zdravím. Jednoduchý návod na čistou vodu v bazénu. Sledujte pravidelně 2x týdně hodnoty pH a chloru a podle potřeby upravte. Pravidelně filtrujte bazén minimálně 3x týdně. V teplejším počasí a ve větší frekvenci koupajících klidně i denně večer. Používejte dlouhodobé tablety ideálně 5v1 multifunkční ve vodě a dbejte na to, aby nedošly. Používáme značku Arcana s atestem. Je to rakouská výroba a k nám ji dováží firma Pooltechnik. Mají i internetový obchod www.bazeny-obchod.cz, kde se to dá vše koupit. Já tam nakupuji pravidelně.
Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.