Dům, byt a pozemek
jak prodat a koupit
bez starostí

Doporučujeme

Triky a podvody realitních kanceláří - jak se jim vyhnout a jak spolupracovat při prodeji nemovitosti.

 

Dražby, aukce

reality-premysli-150
Chcete nakoupit nemovitost za výhodnou cenu. Ať už k vlastnímu bydlení, nebo jako investici. Jsou lidé, kteří se jí chtějí zbavit a potřebují rychle peníze, například na úhradu dluhů. Cena může jít výrazně dolů. Takový nákup má svá pro i proti. Nákup nemovitosti, na niž už je uvalena exekuce, kterou vlastník nedokáže vyřešit, je dnes zřejmě nejvýhodnější možnost, jak do realit investovat. Taková nemovitost dřív či později míří do dražby. Než k dražbě dojde, máme minimálně několik měsíců čas pokusit se s vlastníkem dohodnout. Kromě toho, že jde o nejvýhodnější možnost, je ale fér připomenout, že zároveň jde o možnost rizikovou.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

reality-otaznik-150
Stále ještě se potkáváme s titulky hlásajícími, jak perfektní příležitost pro koupi nemovitosti je nedobrovolná dražba. Ceny 20 až 30 procent pod tržní hodnotou! Bývávalo. Dnes to tak rozhodně není. Příležitosti dražby poskytují, není jich však mnoho, většinou převažují rizika. I díky všem těm titulkům a článkům se dnes o dražbách nemovitostí v exekuci hodně ví. Zajímá se o ně mnoho lidí, a když se jedná o nemovitost v jen trochu rozumné lokalitě, je zájem vysoký a konečná cena minimálně tržní. Většinou se ovšem několik zájemců nechá strhnout a cenu vyšroubují až nad úroveň reálné tržní hodnoty. To je ovšem až poslední v řadě rizik...

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

reality-drazba-150

Aukce je velmi často laickou veřejností vnímána a používána jako synonymum pro veřejnou dražbu. Přitom jediné, co tyto dvě formy prodeje spojuje, je proces licitace o výsledné ceně. Z právního hlediska mohou dražbu provádět jen dražebníci mající koncesi na provádění dražeb, kterou schvaluje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Naopak k provádění aukce není nic podobného zapotřebí, jedná se o volnou živnost. Rozdíl mezi dražbou a aukcí je také ve způsobu změny vlastnictví. V případě dražby dochází k přechodu vlastnictví. Majitelem se člověk stane okamžitě příklepem licitátora, respektive po uhrazení celé částky dosažené vydražením.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

reality-kalkulacka3-150
Je obecně známé, že s ohledem na úpravu v občanském soudním řádu je vyvolávací cena nemovitosti při první dražbě stanovena na dvě třetiny ceny obvyklé podle znaleckého posudku. V případě opakované dražby, když první dražba byla neúspěšná, pak vyvolávací cena činí jednu polovinu ceny obvyklé. Pozitivní pro potenciální zájemce může být i to, že i přes velkou účast na dražbách mívají dražitelé nastaveny velmi „rozumné“ limity, obvykle končí s příhozy na 80 procent odhadní ceny. Dá se říci, že většinou nemovitost získá dražitel, který ji chce takříkajíc „pro sebe“, a tak je ochoten učinit příhoz o něco málo více než ostatní, kteří nemovitost chtějí vydražit jako investici či pro spekulaci. I tak ji většinou získá podstatně levněji oproti odhadní ceně.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

reality-kladivko-150
Nemovitost lze koupit v dobrovolné či nedobrovolné veřejné dražbě. O jaký druh se jedná, není pro kupujícího ve své podstatě až tak důležité, dražba samotná totiž probíhá v zásadě stejně. Zrovna tak jako u jakékoli jiné koupě, v první fázi přichází hledání vhodné nemovitosti, která je nabízena v dražbě. Inzerování je na uvážení každého dražebníka, a proto je možné na ně narazit mezi ostatními realitními nabídkami. Aktuální nabídky jednotliví dražebníci uveřejňují na svých webových stránkách. Současně musí být všechny ohlášené dražby zveřejněny na webu www.centralniadresa.cz, což je informační portál o dražbách provozovaný Českou poštou. Zájemce o koupi si může nemovitost osobně předem prohlédnout. Zpravidla jsou stanoveny dva termíny prohlídek, které jsou předem avizovány. K dispozici jsou veškeré dostupné informace o nemovitosti včetně nezávislého profesionálního odhadu ceny. V ojedinělých případech nedobrovolné dražby nemusí vlastník spolupracovat, což vede k tomu, že je možná pouze venkovní obhlídka. Ve své podstatě dlužník škodí sám sobě, jelikož pak nedosáhne výsledná cena svého maxima. O to však může být pořízení nemovitosti pro kupce finančně zajímavější.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

reality-penize2-150
Prodat nemovitost lze hned několika způsoby. Jedním z dosud nejméně využívaných, na druhou stranu však nejtransparentnějších způsobů prodeje je dražba. Podle obchodního ředitele české dražební jedničky, společnosti Naxos, Libora Nevšímala stále v části veřejnosti převládá negativní postoj k dražbám. Zcela zbytečně.

Detail DISKUTOVAT (0 příspěvků)

Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x